Barcode: 0354900609291
SPIROS
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 501.0 kcal |
| Fat | 21.0 g |
| of which saturated | 9.4 g |
| Carbohydrates | 73.0 g |
| of which sugars | 5.9 g |
| Fiber | 2.5 g |
| Proteins | 3.2 g |
| Salt | 2.4 g |
Ingredients
Potato Pellets (70%): [Potato Starch, Potato Granules, Pre-Gelatinised Potato Starch, Mineral Salt (Potassium), Salt], Palm Oil (contains Antioxidant: E319), Barbecue Flavour 9%: [Sugar, Salt, Onion Powder, Tomato Powder, Yeast Extract, Spice, Flavourings (contains Celery), Acid (Citric Acid), Garlic Powder, Colour (Paprika Extract), Smoke Flavourings]. May contain traces of peanut, soya and milk.
Additives
e160c
e319
e330
Related Products in Snacks
Yes peas
Leev
C NOVA 4
Paprika lentil protein cakes
Leev
C NOVA 4
Amande au chocolat
NAPPA'S
E NOVA 4
Amaretti
E NOVA 4
Organic rosemary lentil protein cakes
Leev
C NOVA 4
Cacaotruffels
E NOVA 4
Lovely lentil cacao
Leev
A NOVA 4
Crackers low carb
Leev
NOVA 4
Barbecue
Hoeksche Chips
C NOVA 4
Caramel lentil cakes
Keep
NOVA 4
Spelt cakes wafels whole grain Bio
Leev spelt
A NOVA 3
Truffel chips
Hoeksche chips
D NOVA 4