Split pot Desserts
Labels
Categories
Available in
ireland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 251.0 kcal |
| Fat | 12.2 g |
| of which saturated | 7.3 g |
| Carbohydrates | 29.6 g |
| of which sugars | 28.0 g |
| Fiber | 0.8 g |
| Proteins | 5.1 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
88% Milk Chocolate Flavoured Dessert (Water, Skimmed Milk Concentrate, 18% Milk Chocolate (Sugar, Whole Milk Powder, Cocoa Butter*, Cocoa Mass, Skimmed Milk Powder, Emulsifier: Lecithins (Soya, Sunflower); Flavouring, Salt], 12% Whipping Cream (Milk), Sugar, Fat Reduced Cocoa Powder*, Modified Maize Starch, Stabiliser: Pectins; Flavouring (contains Milk), Pork Gelatine), 12% Milk Chocolate Layered Bites (Sugar, Whole Milk Powder, Cocoa Butter*, Sweet Whey Powder (Milk), Cocoa Mass*, Fat Reduced Cocoa Powder*, Emulsifier: Sunflower Lecithins). *Rainforest Alliance Certified. Find out more at ra.org. Allergy Advice Milk choi Ingredie 86% Mill Chocola Powder Milk Flavo Milk Soy Find Allei
Allergens
Additives
Related Products in Dairies
Cream Cheese
Great Value
Mild Cheddar
Great Value
Evaporated Milk
Great Value
Light Sour Cream
Great Value
Large curd cottage cheese, large curd
Great Value
Neufchâtel Cheese
Great Value
Longhorn Style Cheese, Mild Cheddar
Great Value
Singles American Pasteurized Prepared Cheese Product
Great Value
Sweet Cream Butter Unsalted
Great Value
American pasteurized process cheese
Wal-Mart Stores Inc.
Shredded Milk Cheddar Cheese
Great Value
Low Fat Cottage Cheese Small Curd 1% Milkfat
Great Value