Barcode: 0042636035353
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 286.0 kcal |
| Fat | 2.9 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 54.3 g |
| of which sugars | 8.6 g |
| Fiber | 2.9 g |
| Proteins | 8.6 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Enriched wheat flour (wheat flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), water, sugar, yeast, potato flour, contains 2% or less of the following: wheat gluten, soybean and/or canola oil, salt, annatto and turmeric (color), calcium propionate (preservative), vegetable monoglycerides, datem, sodium stearoyl lactylate, sorbic acid (preservative), enzyme.
Allergens
gluten
Additives
e200
e282
e472e
e481
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Biscottes
Pelletier
D NOVA 4
La Tartine Blé Complet
Heudebert
C NOVA 4
Cracotte
LU
D NOVA 4
La Tartine Briochée
Heudebert
D NOVA 4
Crackers Apéritif Blé Complet
Heudebert, LU, Mondelez
D NOVA 4
Pain grillé au blé complet
LU Pelletier
D NOVA 4
Cracotte saveur briochée
LU
D NOVA 4
Heudebert - Biscottes fibres+
LU, MONDELEZ
C NOVA 4
Biscottes goût brioché - Les gourmands Pelletier
Pelletier
C NOVA 4
Pelletier - Pain grillé brioche
LU, Pelletier
D NOVA 4
Heudebert Fibre +
Heudebert
C NOVA 4
Cereacol
Heudebert
C NOVA 4