Barcode: 0078700200204
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 269.0 kcal |
| Fat | 1.9 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 50.0 g |
| of which sugars | 3.9 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 7.7 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Enriched wheat flour [flour, malted barley flour, reduced iron, niacin, thiamin mononitrate (vitamin b1), riboflavin (vitamin b2), folic acid], water, sugar, yeast, soybean oil, salt, calcium propionate (preservative), monoglycerides, datem, calcium sulfate, soy lecithin, citric acid, grain vinegar, wheat gluten, potassium iodate, monocalcium phosphate.
Additives
e282
e322
e322i
e330
e341
e341i
e472e
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Rice squares toasted rice cereal, rice squares
Food Club, Topco Associates Inc.
D NOVA 3
Vanilla Almondmilk
Full Circle Market, Topco Associates Inc.
D NOVA 4
Organic Quick Steel Cut Oats
Full Circle Market,Topco Associates Inc.
A
Original bread crumbs
Full Circle Market, Topco
C NOVA 4
Vanilla almond granola
Full Circle Market
C NOVA 3
Oat & honey granola
Full Circle Market, Topco Associates Llc
C NOVA 3
A fresh-cut blend of 50% organic baby spinach and 50% organic spring mix
A
Original almondmilk
Full Circle Market, Topco Associates Inc.
C NOVA 4
Triple berry granola
Full Circle
C NOVA 3
Honey Nut Toasted Oats Cereal
Full Circle
C NOVA 3
Original Unsweetened Almondmilk
Full Circle Market, Topco Associates Inc.
B NOVA 4
Organic Pure Pumpkin
Full Circle Market, Topco Associates Inc.
A NOVA 1