Barcode: 8719200070622
Spread
by Bertolli
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
green dot
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 527.0 kcal |
| Fat | 59.0 g |
| of which saturated | 14.0 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
vegetable oils in varying proporfions (39%(rapeseed, polm, sunflower), water, olive oil (21%), salt (1,1%), buttermilk (milk), emuisifiers (mono-and diglycerides of fatty acids), preservative (potassium sorbote, ocid (atric ocid), natural flavouring, vitamins a and d, colour (carotenes), sustainable palm oil
Allergens
milk
Additives
e160a
e471
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Crème d'amandes Complètes
Senfas
A
Crème de noix de cajou
Senfas
B
Nouilles sautées aux légumes
Les Trois d'Asie, Les trois d asie
C NOVA 4
Crème de Noisettes
Senfas
A
Mes Tarti Délis Ail & fines herbes
Senfas
C NOVA 3
Purée de sésame complet
Senfas
D NOVA 1
Mes Tarti Délis Provençale
Senfas
C NOVA 4
Délice d'amandes
Senfas
A NOVA 3
Tahin crème de sésame
Senfas
D NOVA 1
Tahin Crème de sésame
Senfas
D NOVA 1
Crème d'amandes complètes
Senfas
A NOVA 1
Crème d’amandes mondées
Senfas
A NOVA 1