Barcode: 5400119530378
Spread de betterave
by Delhaize
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
green dot
nutriscore
nutriscore grade d
Categories
Available in
belgium
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 288.0 kcal |
| Fat | 27.0 g |
| of which saturated | 12.0 g |
| Carbohydrates | 4.6 g |
| of which sugars | 4.3 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 5.2 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
fromage à la crème 39,3% (lait écrémé, crème, sel, ferments lactiques), betterave rouge 30%, huile de tournesol non hydrogénée, fromage à la crème de chèvre 9,1% (lait de chèure, sel, conservateur E202, ferments lactiques, présure microbienne), crème, sucre de canne, oignon en poudre, ciboulette, ail, sel de mer, acidifiant (E330), conservateur (E202), graines de sésame noir, eau, protéines du lait, émulsifiants (E471, E472b), stabilisants (E466, E407), amidon modifié de maïs, vinaigre, sel, fibre citrique.
Additives
e14xx
e202
e330
e407
e466
e471
e472b
Related Products in Condiments
Habanero Lime Salsa With Red Onion
Salpica
C NOVA 4
Get your kicks medium salsa verde with charred tomatillo
Salpica
C NOVA 4
Chipotle Garlic Salsa With Roasted Tomato
Salpica
C NOVA 3
Hot yeah, he bites chipotle garlic salsa with charred tomato
Salpica
C NOVA 3
Pinot Grigio White Wine Vinegar
Bertolli, Minerva U.S.A. Inc.
NOVA 2
Salsa roja with charred tomato
Salpica
C NOVA 3
Roasted Corn & Bean Salsa With Chipotle Chile
Salpica
B NOVA 3
Black bean nacho sauce with cheddar + chipotle
C NOVA 4
Urban cowgirl mild mango peach salsa with charred tomato
Salpica
C NOVA 3
Chianti Red Wine Vinegar
Bertolli, Minerva U.S.A. Inc.
NOVA 2
Trempette cool ranch
Doritos
D NOVA 4
Chipotle black bean dip with charred tomato
Salpica
A NOVA 4