Barcode: 5011037611324
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 456.0 kcal |
| Fat | 50.0 g |
| of which saturated | 17.8 g |
| Carbohydrates | 1.3 g |
| of which sugars | 0.6 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.7 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
Palm Oil, Rapeseed Oil, Reconstituted Buttermilk, Cream (Milk), Water, Salt, Stabiliser (Sodium Alginate), Emulsifier (Mono and Di-glycerides of acids), Calcium Carbonate, Preservative (Potassium Sorbate), Acidity Regulator (Lactic Acid), Colour (Carotenes), Vitamin B6, Vitamin B12, Vitamin A, Folic acid, Vitamin D.
Allergens
milk
Additives
e160a
e202
e270
e401
Related Products in Dairies
Sharp Cheddar Cheese
Sprouts Farmers Market
D NOVA 4
Organic Creamer salted caramel
Sprouts Farmers Market
D NOVA 4
Sharp Cheddar
Sprouts Farmers Market
D NOVA 4
Mild Cheddar
Sprouts Farmers Market
E NOVA 4
Whole Greek Yogurt Plain
Sprouts
C NOVA 1
Organic Whole Milk
Sprouts Farmers Market
C NOVA 1
Colby jack
D NOVA 4
Organic Heavy Whipping Cream
Sprouts Farmers Market
NOVA 4
Premium artichoke spinach 4 cheese dip, artichoke spinach
C NOVA 3
Pepper jack cheese
Sprouts
D NOVA 3
Mexican Style
Sprouts Farmers Market
D NOVA 4
Cheddar Jack Finely Shredded Blend of Cheddar and Monterey Jack Cheeses
Sprouts Farmers Market
E NOVA 4