Barcode: 5054070483626
Spreadable
by Asda
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 2
Labels
pure butter
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 678.0 kcal |
| Fat | 74.0 g |
| of which saturated | 32.0 g |
| Carbohydrates | 1.9 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Blended spread 78% (52% milk fat and 26% rapeseed oil) INGREDIENTS Butter (Milk) (64%), Rapeseed Oil (26%), Water, Salt (0.9%). Allergy Advice! for allergens, see ingredients in bold.
Allergens
milk
Related Products in Dairies
Joghurt Crisp: Joghurt Vanille & Schokoperlen
Penny
C NOVA 4
Bergkäse
D NOVA 3
Junger Gouda
Hofburger
D NOVA 3
Brat-&Grilltaler Paprika&Chili
GrillParty, Penny
D NOVA 3
Bio Weinkäse
Mattigtaler
D NOVA 3
Erzherzog Johann
Meine Käsetheke
D NOVA 3
Gouda
Penny
D NOVA 3
Butterkäse
Penny
D NOVA 3
Grana Padano, gerieben
San Fabio
D NOVA 3
Frische Bio Vollmilch 3,8% Fett
Naturgut, Penny
C
FruchtiGurt - Stracciatella
Elite, Penny
C NOVA 4
Heidiland
Baackes & Heimes
D NOVA 3