Barcode: 8719200056664
Spreadable
by Bertolli
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
sustainable
sustainable palm oil
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 629.0 kcal |
| Fat | 70.0 g |
| of which saturated | 30.0 g |
| Carbohydrates | 0.6 g |
| of which sugars | 0.6 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
Palm oil, olive oil (17%), water, buttermilk (MILK), rapeseed oil, butter (MILK) (10%), salt (1%), emulsifier (sunflower lecithin), preservative (potassium sorbate), acid (lactic acid), natural flavouring (contains MILK), natural butter flavouring (MILK), vitamin A and D, colour (carotenes). Suitable for vegetarians.sustainable palm oil
Allergens
milk
Additives
e160a
e202
e270
e322
e322i
Related Products in Dairies
Crème fraîche épaisse Entière
Carrefour
D NOVA 1 Eco-Score C
Leche deslactosada semidescremada
Bové
B NOVA 1 Eco-Score C
Sour cream creme fraiche
TINE
NOVA 4 Eco-Score A
Weidemilch Quark Magerstufe
Alnatura, Alnatura GmbH
A NOVA 3 Eco-Score C
Queijo Fresco
Matinal
C NOVA 3 Eco-Score D
Greek style yoghurt
Glenisk
C NOVA 1
Cheddar & Mozzarella
Arla Apetina
NOVA 4 Eco-Score D
Cottage Cheese Mager 2% fett
TINE
A NOVA 3 Eco-Score C
french vanilla high protein milk shake
slate
NOVA 4 Eco-Score C
Mixed berry yogurt smoothie with probiotics
B NOVA 4 Eco-Score B
Cremiger Bio-Quark mit mildem Joghurt
Berchtesgadener Land
A NOVA 3 Eco-Score C
Parmigiano Regiano g.U.
Edeka
D Eco-Score C