Barcode: 01565447
Spreadable Ardennes Style Pâté
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 264.0 kcal |
| Fat | 22.9 g |
| of which saturated | 3.1 g |
| Carbohydrates | 0.9 g |
| of which sugars | 0.6 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 4.1 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Pork Liver (40%), Pork (17%), Water, Pork Fat, Onion, Pork Rind, Salt, Pasteurised Free Range Egg, Potato Starch, Preservatives: Potassium Lactate, Sodium Nitrite; Cows' Milk Protein, Gelling Agent: Locust Bean Gum; Dextrose, Antioxidant: Ascorbic Acid; Pepper Extract, Nutmeg Extract, Mace Extract, Ginger Extract, Onion Extract, Marjoram, Allspice, Coriander Extract, Chilli Extract.
Additives
e250
e300
e326
e410
Related Products in Meats And Their Products
Sausage Smoked Links Mild
Azar
C NOVA 1
Beef, Tenderloin Tip
H.F.'S
A
Black Angus Beef Franks
Grillman's
E NOVA 4
Beef Franks
Grillmans
E NOVA 4
Pork, Bacon 18/22 L/O Fzn
Hormel
C NOVA 4
Cab 6 Oz Beef Patty
Holten
B
Jumbo Frog Legs
Sea best
A NOVA 1
Beef, Stew Bnls
H.F.'S
A
Alligator Ribs
Sea best
A NOVA 4
Ret Box Frog Legs
Sea best
A NOVA 1
Cab 8 Oz Beef Patty
Holten
B
Beef Tenderloin Tips
H.F.'S
A