Barcode: 01565430
Spreadable brussels style pate
by Sainsbury's
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
free range
contains milk
free range eggs
made in belgium
made with free range eggs
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 323.0 kcal |
| Fat | 29.0 g |
| of which saturated | 11.0 g |
| Carbohydrates | 4.7 g |
| of which sugars | 2.3 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 11.3 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Pork Fat, Pork Liver (31%), Water, Pork (10%), Pork Rind, Rice Starch, Onion, Salt, Pasteurised Free Range _Egg_, Preservative (Potassium Lactate), Cows' _Milk_ Proteins, Dextrose, Gelling Agent (Carob Gum), Antioxidant (Ascorbic Acid), Preservative (Sodium Nitrite), Pepper Extract, Coriander Extract, Nutmeg Extract, Cardamom Extract, Ginger Extract, Paprika Extract, Cinnamon Extract, Chilli Extract.
Allergens
eggs
milk
Additives
e160c
e250
e300
e326
e410
Related Products in Meats And Their Products
Pepperoni Slices
E NOVA 4
Natural casing franks with beef and pork
E NOVA 4
Beef franks, beef
E NOVA 4
Hannaford, turkey breast, roasted
Hannaford, Hannaford Bros. Co.
D NOVA 4
Natural casing franks with beef and pork
E NOVA 4
Oven roasted turkey breast
C NOVA 4
Turkey meatballs
C NOVA 4
Sliced Cooked Ham
C NOVA 4
Pork spare ribs with sweet bbq sauce
D NOVA 4
Italian style mini meatballs
D NOVA 4
Swedish style meatballs, swedish style
D NOVA 4
Italian Style Meatballs
D NOVA 4