Barcode: 9312345678907
Spreadable butter Original Soft
by Western Star
Labels
no gluten
kosher
no preservatives
australian made
health star rating
health star rating 4
health star rating 5
no added sugar
Categories
Available in
australia, france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 94.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 6.6 g |
| of which sugars | 5.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 15.4 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
cooked chickpea (66%), canola oil, tahini paste (sesame), acidity regulator (575), salt, food acids (citric acid, acetic acid), garlic (0.5%), mineral salt (sodium bicarbonate), predervative (202)
Allergens
milk
sesame seeds
Additives
e202
e260
e330
e575
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Raviolis Roquette et Ricotta bio
Palais Des Mets
C NOVA 3
Mélange d’épices poulet du dimanche
Le Comptoir des Poivres
NOVA 3
Poivre Noir Entier Bio De Dak Nong
Pur jus de pomme
Les Rives de l'Aeyron
NOVA 1
Bigoli frais
Palais Des Mets
A NOVA 1
Graines de tournesol grillées
Culture Du Sud
A NOVA 3
Girasoli frais au fromage de chèvre, à la noix et au miel
Palais Des Mets
D NOVA 3
Paprika fumé pimenton
Tagliatelle aux lentille corail bio
Palais des Mets
A NOVA 1
Salicornes
Rivesaline
D NOVA 3
Rubans de petit épeautre
A
Ficelle Bio aux céréales
Palais Des Mets
D NOVA 4