Barcode: 0017003100910
Spreadable Cheddar Sharp Cheddar
by Kaukauna
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 292.0 kcal |
| Fat | 20.8 g |
| of which saturated | 12.5 g |
| Carbohydrates | 12.5 g |
| of which sugars | 12.5 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 12.5 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
CHEDDAR CHEESE ([AGED OVER 180 DAYS], PASTEURIZED MILK, CHEESE CULTURE, SALT ENZYME), WATER, REDUCED PROTEIN WHEY, REDUCED LACTOSE WHEY, CREAM, SORBIC ACID (TO PROTECT FLAVOR), XANTHAN GUM, LACTIC ACID, SALT, APOCAROTENAL (COLOR).
Allergens
milk
Additives
e160e
e200
e270
e415
Related Products in Undefined
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4