Barcode: 0853457001010
Spreadable Cheese Traditional
by Catupiry
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 273.3 kcal |
| Fat | 23.3 g |
| of which saturated | 16.7 g |
| Carbohydrates | 0.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 10.0 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
heavy cream, curd, (skimmed fluid milk in bulk for industrial use and adidulant lactic acid), salt (sodium chloride), stabilizers: sodium hexametaphosphate, tetrasodium pyrophosphate, trisodium phosphate and preservative potassium sorbate.
Additives
e202
e270
e450
e450iii
e452
e452i
Related Products in Dairies
Cheddar
Ford Farm
D NOVA 3
White stilton mango ginger
D NOVA 3
West Country Farmhouse Cheddar
Food Farm Cheesemakers
D NOVA 3
Old Amsterdam Mature Gouda
E NOVA 4
Cheddar Aux Oignons Caramélisés
Ford Farm
D NOVA 4
Paneer
NOVA 3
Tesco Semi-skimmed Milk 568Ml / 1Pint
Tesco
B NOVA 1
Whole 3.7% Fat Milk
Tesco
C
Smoked red Leicester cheese
Belton Farm
D NOVA 4
Cheddar
D NOVA 3
Monterey Jack 1840 Grated Cheddar
Monterey Jack
D NOVA 3
Fettarmer Vanille-Joghurt
Aldi, Milsani
NOVA 4