Barcode: 5011069151324
Spreadable cheese with ham
by Charleville
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
green dot
Available in
ireland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 260.0 kcal |
| Fat | 20.0 g |
| of which saturated | 13.0 g |
| Carbohydrates | 10.5 g |
| of which sugars | 8.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 9.5 g |
| Salt | 2.5 g |
Ingredients
Cheese (53%), Vegetable Oils (Coconut, Palm), Skimmed Milk Powder, Water, Whey Powder (Milk), Ham (2.8%) (Pork (96%), Salt, Dextrose, Preservative (Sodium Nitrite)), Modified Potato Starch, Emulsifying Salts (Di, Tri, and Polyphosphates, Potassium Phosphate), Calcium Phosphate, Natural Flavouring Natural Colour (Beta Carotene), Acidity Regulator (Lactic Acid). ALLERGY ADVICE For allergens, see ingredients in bold. NUTRITION Energy Fat Carbobydrate (of which suns Protein Salt Calcium NRV-Notre This pack contains fome
Allergens
milk
Additives
e160a
e160ai
e250
e270
e340
e452
Related Products in Dairies
Whipped Reduced Fat Cream Cheese Spread
WW Foods, Schreiber Foods Inc
D NOVA 4
String low-moisture part-skim mozzarella cheese, string cheese
Chucke Cheese's
D NOVA 3
Cream cheese sread
C NOVA 4
Weightwatchers, reduced fat colby jack cheese
D NOVA 3
Weightwatchers, part-skim mozzarella string cheese
Winn Dixie
D NOVA 3
Natural light string cheese sticks
C NOVA 3
Mexican style four cheese blend
D NOVA 4
Weightwatchers, pasteurized process cheese product, garlic & herb
D NOVA 4
American reduced fat pasteurized process cheese food singles
E NOVA 4
Weightwatchers, wedges, original swiss
D NOVA 4
Weightwatchers, reduced fat mild cheddar cheese
D NOVA 3
Amirican Heritage, Cream Cheese Spread, Pumpkin Spice
Schreiber Food Inc.
E NOVA 4