Barcode: 0857766002263
Spreadable gouda with mustard
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 236.0 kcal |
| Fat | 17.9 g |
| of which saturated | 14.3 g |
| Carbohydrates | 3.6 g |
| of which sugars | — |
| Fiber | — |
| Proteins | 14.3 g |
| Salt | 2.6 g |
Ingredients
Gouda cheese (cow's milk, salt, cheese culture, rennet), water, mustard (water, mustard (water, mustard seed, vinegar, salt, acid (citric acid), antioxidant (potassium metabisulphite)), butter, milk proteins, whey powder, emulsifying salts (polyphosphates, sodium phosphates), mustard seed, salt.
Allergens
milk
mustard
Additives
e224
e330
e452
Related Products in Dairies
Fat free fresh milk
Shaw farm
B NOVA 1
Burrata cream filled mozzarella
C NOVA 3
Greek yogurt + chia
The Epic Seed
A NOVA 4
Greek yogurt + chia
Purblu Beverages Inc.
A NOVA 4
Burrata cream filled mozzarella
C NOVA 3
Shaw farm, fresh organic milk
B NOVA 1
Mozzarella
C
Greek yogurt + chia
Purblu Beverages Inc.
A NOVA 4
Crumbled feta
E NOVA 3
Greek yogurt + chia
The Epic Seed
A NOVA 4
Shaw farm, grade a - whole milk
C NOVA 1
Philadelphia con salmón
Philadelphia
D NOVA 4