Barcode: 9310591500737
Spreadable hot salami
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
australian made
Categories
Available in
australia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 272.5 kcal |
| Fat | 21.1 g |
| of which saturated | 9.4 g |
| Carbohydrates | 2.3 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 18.6 g |
| Salt | 3.0 g |
Ingredients
Pork (95%), Salt, Dextrose (Maize or Tapioca), Maltodextrin (Maize), Spices, Chillies, Acidity Regulator (330), Antioxidant (316), Preservatives (250, 251), Spice Extracts, Mineral Salts (341), Štarter Cultures.
Additives
e250
e251
e316
e330
e341
Related Products in Meats And Their Products
Short Cut Bacon
Black & Gold
E NOVA 4
Sweet Chilli Chicken Breast Tenders
Steggles
D NOVA 1
CRUMBED CHICKEN BREAST TENDERS
Steggles
C
Chicken Breast Dino Snacks
Steggles
C NOVA 4
Steggles tempura chicken breast nuggets 400g
Steggles
C NOVA 4
Crumbed Chicken Breast Tenders
Steggles
C NOVA 4
wholemeal crumb CHICKEN STYLE TENDERS
BIRDS EYE
D NOVA 4
Turkey Mince
Steggles
A NOVA 1
Crumbed Chicken Fingers
Steggles
C
Tempura Chicken Dino Snacks
Steggles
B NOVA 4
Chicken wing nibbles
Steggles
D
Crumbed Chicken Nuggets
Steggles
C NOVA 4