Barcode: 0688267144639
Spreadable Pasteurized Process Cheese Product
by Ahold
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 132.0 kcal |
| Fat | 7.9 g |
| of which saturated | 5.3 g |
| Carbohydrates | 5.3 g |
| of which sugars | 5.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 10.5 g |
| Salt | 3.3 g |
Ingredients
Reduced fat cheddar and cheddar cheese (pasteurized cultured milk and skim milk, salt, enzymes), water, skim milk, natural swiss cheese flavor, sodium phosphate, calcium propionate (preservative), salt, sodium gluconate, potassium chloride, lactic acid.
Additives
e270
e282
e576
Related Products in Dairies
Cottage cheese
C NOVA 4
Shredded parmesan cheese, parmesan
E NOVA 4
Original cream cheese, original
D NOVA 4
Grade a ultra pasteurized fat free lactose free milk
B NOVA 3
Sharp cheddar cheese
B NOVA 4
Provolone cheese
D NOVA 3
Key lime pie blended nonfat yogurt, key lime pie
B NOVA 4
Deluxe american pasteurized process cheese slices
E NOVA 4
Sour cream
D NOVA 3
Organic reduced fat milk
B NOVA 1
Black cherry lowfat yogurt, black cherry
C NOVA 4
American sigles pasteurized prepared cheese product
E NOVA 4