Barcode: 0017003101962
Spreadable sharp cheddar cheese with almonds
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 321.0 kcal |
| Fat | 21.4 g |
| of which saturated | 12.5 g |
| Carbohydrates | 14.3 g |
| of which sugars | 14.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 17.9 g |
| Salt | 1.6 g |
Ingredients
Cheddar cheese (pasteurized milk, cheese culture, salt, enzymes), water, almonds, dry whey, reduced protein whey, cream, skim milk, lactic acid, salt, xanthan gum, sorbic acid (to protect flavor), annatto (color), natural flavor, malic acid.
Allergens
milk
nuts
Additives
e160b
e200
e270
e296
e415
Related Products in Dairies
Collection yogourt glacee
Chapman's
C NOVA 4
Fromage mozzarella
Saputo
D NOVA 4
Xxx-sharp cheddar new york state cheese
Yancey's Fancy Inc.
D NOVA 3
Provolone
Saputo
D NOVA 4
Ricotta di campagna
Saputo
C NOVA 4
Maple Walnut Frozen Yogurt
Chapman’s
C NOVA 4
Extra old cheddar cheese
Western Family
D NOVA 3
Fromage suisse léger
Saputo
C NOVA 3
Israeli Feta
Trader Joe's
D NOVA 3
Soufflés Cheddar blanc
Frankie's
D NOVA 4
Provolone
Saputo
D NOVA 4
Mozzarellissima
Saputo
D NOVA 4