Barcode: 9310052123239
Spreadable Supersoft
by Western Star
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
Categories
Available in
australia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 523.4 kcal |
| Fat | 58.4 g |
| of which saturated | 24.7 g |
| Carbohydrates | 1.0 g |
| of which sugars | 1.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 1.0 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
cream (from milk), vegetable oil, water, butteroil (from milk), salt, buttermilk powder (from milk), emulsifier (476), preservative (202), flavour, vitamins (a, d), colour (160a). dairy content: min 48%, vegetable oil: min 28% keep refrigerated at or below 4°c. suitable for vegetarians.
Additives
e160a
e202
e476
Related Products in Dairies
Nonfat yogurt, strawberry shortcake
A NOVA 4
Organic Salted Butter
Great Value
E NOVA 2
Greek nonfat yogurt, black cherry
A NOVA 4
Whipped Strawberry Cream Cheese Spread
Great Value
E NOVA 4
Sliced Hot Jalapeño & Habanero Jack
Great Value
D
Great value, colby & monterey jack cheese
Great Value, Wal-Mart Stores Inc.
E NOVA 3
Baby Swiss Cheese
Great Value
C NOVA 3
Sliced Swiss
Great Value
E NOVA 3
Lowfat Yogurt
Wal-Mart Stores Inc.
C NOVA 4
Havarti Semisoft Cheese
Great Value
D NOVA 3
String Cheese Low-Moisture Part-Skim Mozzarella Cheese
Great Value
NOVA 3
Light greek yogurt
Great Value
A