Barcode: 0079200123109
Spree, candy canes, original
by Spree
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 357.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 85.7 g |
| of which sugars | 71.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Sugar, corn syrup, citric acid, and less than 2% of sodium citrate, artificial and natural flavors color added, blue 1, red 40, yellow 5, yellow 6.
Additives
e102
e110
e129
e133
e330
e331
Related Products in Snacks
Weis organics, organic banana chips
Weis, Weis Markets Inc.
E NOVA 3
Weis organics, organic thompson raisins
Weis, Weis Markets Inc.
E NOVA 3
Raw pecan pieces
Weis, Weis Markets Inc.
D NOVA 1
Weis, gummi bears, strawberry
Weis, Weis Markets Inc.
D NOVA 4
Roasted almonds
Weis, Weis Markets Inc.
C NOVA 3
Weis quality, roasted / no salt 320 cashews
Weis Quality, Weis Markets Inc.
D NOVA 3
Weis, gummi bears candy, red raspberry
Weis, Weis Markets Inc.
D NOVA 4
Roasted & salted mixed nuts deluxe tray
D NOVA 3
Blue raspberry gummi bears
D NOVA 4
Valentine pretzels
Weis, Weis Markets Inc.
E NOVA 4
Weis quality, gummi bears, watermelon
Weis Quality, Weis Markets Inc.
D NOVA 4
Roasted & salted 240 cashews tray
E NOVA 3