Barcode: 0079200001650
Spree, candy, original
by Spree
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 333.0 kcal |
| Fat | 3.3 g |
| of which saturated | 3.3 g |
| Carbohydrates | 80.0 g |
| of which sugars | 80.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Dextrose, maltodextrin, malic acid, and less than 2% of calcium stearate, corn syrup, natural flavors, carnauba wax, color added, blue 1, blue 2 lake, red 40 lake, yellow 5, yellow 5 lake, yellow 6.
Additives
e102
e110
e129
e132
e133
e296
e903
Related Products in Snacks
Taylors, Botana Mix
Taylors Candy Inc.
B NOVA 3
Taylors, Mountain Mix Candy
Taylors Candy Inc.
E NOVA 4
Taylors, Sunflower Kernels, Roasted & Salted
Taylors Candy Inc.
D NOVA 3
Old Fashioned Butter Cookies
Taylors
E NOVA 4
Taylors, Gummi Worms
Taylors Candy Inc.
D NOVA 4
Taylors, Gummy Cola Bottles
Taylors Candy Inc.
E NOVA 4
Gummie bears
D NOVA 4
Peanut butter chocolate protein bar
D NOVA 4
Taylors, Roasted And Salted Cashews
Taylors Candy Inc.
E NOVA 3
Taylors, Rootbeer Barrels Candy
Taylors Candy Inc.
E NOVA 4
Taylors, Gummi Cherries, Cherries
Taylors Candy Inc.
D NOVA 4
Taylors, Cotton Candy, Fruit Punch
Taylors Candy Inc.
E NOVA 4