Barcode: 0079200969448
Spree, candy, original, original
by Spree
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 333.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 86.7 g |
| of which sugars | 86.7 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Dextrose, maltodextrin, malic acid, and less than 2% of calcium stearate, corn syrup, natural flavors, carnauba wax, color added, blue 1, blue 2 lake, red 40 lake, yellow 5, yellow 5 lake, yellow 6.
Additives
e102
e110
e129
e132
e133
e296
e903
Related Products in Snacks
Fiber bars, cinnamon coffeecake
D NOVA 4
Food lion, mini chocolate peanut butter no-bake cookies
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Food lion, oatmeal raisin, soft
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Food lion, mini muffins, chocolate chip
Food Lion, Food Town Stores Inc.
NOVA 4
Food lion, old-fashioned cookies
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Chocolate peanut butter no-bake cookies
D NOVA 4
French twirls
E NOVA 4
Food lion, old-fashioned cookies, chocolate chip
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Fiber bars
D NOVA 4
Food lion, cookies, peanut butter
Food Lion, Food Town Stores Inc.
D NOVA 4
Salted caramel fudge cookies
E NOVA 4
Molasses Old-Fashioned Cookies
Food Lion
E NOVA 4