Barcode: 4024698482203
Spreewälder Fleischsalat
by Golßener
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 490.0 kcal |
| Fat | 50.0 g |
| of which saturated | 12.0 g |
| Carbohydrates | 3.3 g |
| of which sugars | 2.2 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 6.6 g |
| Salt | 1.8 g |
Ingredients
40% Schinkenwurst (Schweinefleisch, Trinkwasser, Speck, Speisesalz, Gewürze (enthält _SENFSAAT_, _SELLERIE_), Dextrose, Säureregulatoren (Natriumcitrate, Natriumacetate), Stabilisator Diphosphate, Glukosesirup, Emulgator E472c, Gewürzextrakte, Farbstoff Echtes Karmin, Konservierungsstoff Natriumnitrit), Rapsöl, _EIGELB_, Branntweinessig, Zucker, _SENFSAAT_, Speisesalz, Gewürze, Würze, Konservierungsstoffe (Kaliumsorbat, Natriumbenzoat).
Additives
e120
e202
e211
e250
e262
e331
e472c
Related Products in Meats And Their Products
Blanquette de veau
Leader Price
B NOVA 4
Bœuf Bourguignon LP
Leader Price
B NOVA 4
Saucisses Aux Lentilles, Les Connaisseurs, 420 Grammes, Marque Leader Price
Leader Price
C NOVA 4
Terrine de canard
Leader Price
D
Blanquette de Veau et son riz
Leader Price, DLP (Distribution Leader Price), Groupe Casino
C NOVA 4
Saucisses lentilles
Leader Price
C NOVA 4
Langue de boeuf sauce madere
Leader Price
C NOVA 4
Cassoulet
Leader Price
A NOVA 4
Boeuf Bourguignon
Leader Price
B NOVA 4
Terrine de Canard à l'Armagnac
Leader Price
E NOVA 3
Corned Beef
Leader Price
D NOVA 3
Terrine du Sud-Ouest
Leader Price
E NOVA 3