Spring chicken sausages
Labels
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 124.0 kcal |
| Fat | 2.8 g |
| of which saturated | 0.8 g |
| Carbohydrates | 1.2 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 23.0 g |
| Salt | 1.7 g |
Ingredients
storage instructions keep refrigerated below 4°c. suitable for home freezing. freeze on day of purchase. british chicken (85%), spring onion (6%), ginger puree (3%), seasoning (salt, rice flour, sugar, dried leek, preservative (sodium sulphite), spice, yeast extract, antioxidant (ascorbic acid), acidity regulator (citric acid), natural flavouring, spice extracts, herb extract), red chilli (2%), water, pea filour, citrus fibre. filled into calcium alginate casing. please use within one month. defrost fully before cooking: do not refreeze once defrosted. allergens refer to ingredients in bold. produced in the uk using british chicken. whilst extra care has been taken to remove bones, some may remain. per 2 chipolatas (56g) (grilled) per 100g (grilled) 523 kj /
Additives
Related Products in Meats And Their Products
Smoky bbq flavor chicken dippers breast patty fritters with rib meat, smoky bbq
Dino Buddies Chicken Breast Nuggets
Yummy
Dinosaur-shaped chicken breast patty fritters with rib meat
Dino
All Natural Chicken Breast Nuggets
Yummy
Dino Buddies Chicken Breast Nuggets
Yummy
Dino Buddies Chicken Breast Nuggets
Yummy
Chicken and veggie chicken breast nuggets
Yummy
Breaded Dinosaur-Shaped Chicken Breast Patties With Rib Meat
Yummy
Chicken Breast Fries
Yummy
Chicken Breast Nuggets
Yummy
Chicken breast nuggets
Maxi
Chicken breast tenders
Yummy