Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 448.0 kcal |
| Fat | 19.0 g |
| of which saturated | 8.6 g |
| Carbohydrates | 67.2 g |
| of which sugars | 37.9 g |
| Fiber | 1.7 g |
| Proteins | 3.5 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Enriched bleached flour (wheat flour, niacin, reduced iron, thiamin mononitrate [vitamin b1], riboflavin [vitamin b2], folic acid), corn syrup, palm and soybean oils with tbhq and citric acid to protect flavor, sugar, dextrose, water, cocoa. contains 2% or less of each of the following: salt, corn starch, yellow 5 lake, titanium dioxide, caramel color, leavening (sodium aluminum phosphate, baking soda), modified corn starch, soy lecithin, soybean oil, natural and artificial flavors, polysorbate 60, red 40, whey (milk), soy flour, egg whites, citric acid, sorbic acid (to preserve freshness), high fructose corn syrup, eggs.
Allergens
Additives
Related Products in Snacks
Galletas
Family Biscuits,Fabrica Jaen
Mini butter waffles
Belgix
Happy bianco coconut wafers
Happy Bianco
Almond Fanciers
Bonne Maman
maltesers 310g
Mars
madeleines
Saint Michel
grape straw
Nerds
Lively Lemon Oat Boosts
graze
Schokolade 72%
dm Bio
Smoki Original Fresh Baked Peanuts
Smoki
Original Fruits
Mike and Ike
Croccantini
Italiamo, Lidl