Barcode: 0708971924607
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 481.0 kcal |
| Fat | 18.5 g |
| of which saturated | 9.3 g |
| Carbohydrates | 70.4 g |
| of which sugars | 25.9 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.7 g |
| Salt | 0.9 g |
Ingredients
Enriched bleached wheat flour (flour, niacin, reduced iron,thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), sugar, palm oil, contains 2% or less of: natural & artificial flavors, salt, leavening (ammonium bicarbonate, baking soda), colors (annatto (color), blue 1, blue 1 lake, blue 2, blue 2 lake, red 3, red 40, red 40 lake, yellow 5, yellow 5 lake, yellow 6, yellow 6 lake), soy lecithin (emulsifier), whey, eggs, confectioner's glaze (lac resin), carnauba wax, corn syrup
Allergens
eggs
milk
Additives
e102
e110
e127
e129
e132
e133
e160b
e322
e322i
e500
e500ii
e503
e503ii
e903
Related Products in Snacks
Cœur Fondant au Chocolat
Leader Price
E NOVA 4
Moelleux au chocolat
Leader Price
D NOVA 4
Croustillants cœur de mousse au chocolat
Franprix
E NOVA 4
Moelleux au Chocolat
Leader Price
D NOVA 4
Tartelette au citron de Sicile
Leader Price
E NOVA 4
2 Tartelettes Caramel Beurre Salé
Franprix
E NOVA 4
Baba au Rhum Crème Vanillée
Leader Price
D NOVA 4
Flan pâtissier
Leader Price
D NOVA 4
4 éclairs au café
Leader Price
D
Profiteroles au chocolat
Leader Price
D NOVA 4
Cheesecake à la framboise
Leader Price
D NOVA 4
Baba au Rhum Crème saveur Vanille
Leader Price
D NOVA 4