Barcode: 0041420224980
Spring Medley Fruit Flavored Snacks
by Black Forest
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 304.4 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 78.3 g |
| of which sugars | 47.8 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 4.4 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Corn syrup, sugar, modified food starch (corn), apple juice concentrate, gelatin, citric acid, lactic acid, ascorbic acid (vitamin c), natural and artificial flavors, coconut oil*, fruit and vegetable juices added for color (carrot, purple carrot, black carrot, blueberry, apple, pumpkin, purple sweet potato, radish, cherry) turmeric added for color, beta-carotene added for color, sodium lactate, sodium citrate, carnauba wax*.
Additives
e100
e270
e325
e330
e331
e428
e903
Related Products in Snacks
Frootees Strawberry Cookie Sandwich
Frootees
E NOVA 4 Eco-Score D
Milk Chocolate Truffles
Lindt Lindor
E NOVA 4
Canasta Saveur Gouda. Gaufrettes fourrées saveur Gouda
Delacre
E NOVA 4 Eco-Score A
Crispy Squares Vanilla
MADE GOOD
D NOVA 4
Maxx Bar Chocolate Sea Salt
Elevation
NOVA 4
Tortilla Strips Original
Green Mountain Gringo
D NOVA 3 Eco-Score B
Biscuits Delacre Canasta Jambon fumé - 75g
Delacre, Ferrero
E NOVA 4
Dinamita
Doritos
D Eco-Score B
Maxi Kinder Surprise 320g Avengers
Ferrero, Kinder
E NOVA 4
Lays Oven Baked
Lay's
D NOVA 4
Cashew Butter Nut Butter Filled Dark Chocolate
Hu
E NOVA 3
Protein Cookie
GM MOVE
E NOVA 4