Steak & Stout Pies
by Trader Joe's
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 283.0 kcal |
| Fat | 16.3 g |
| of which saturated | 8.8 g |
| Carbohydrates | 22.6 g |
| of which sugars | 1.1 g |
| Fiber | 1.1 g |
| Proteins | 12.0 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
PIE DOUGH (UNBLEACHED ENRICHED WHEAT FLOUR [WHEAT FLOUR, NIACIN, REDUCED IRON, ASCORBIC ACID {VITAMIN C AS DOUGH CONDITIONER), THIAMIN MONONITRATE, RIBOFLAVIN, FOLIC ACID, ENZYMES], BUTTER, WATER, NONFAT DRY MILK, SEA SALT, WHITE DISTILLED VINEGAR), PIE FILLING (BEEF STEAK [STEAK, WATER, CORNSTARCH, SALT, BLACK PEPPER], POTATOES), STOUT GRAVY (WATER, STOUT, CARROTS, TOMATO PASTE, CELERY, ONION, CORNSTARCH, BUTTER, BEEF BASE [ROASTED BEEF, BEEF STOCK CONCENTRATE, SALT, YEAST EXTRACT; MALTODEXTRIN, SUNFLOWER OIL, SUGAR, DRIED ONION, DRIED GARLIC, WHEY POWDER, CARAMEL COLOR, CELERY SEED, BLACK PEPPER], GARLIC, MUSHROOM, SALT, SUGAR, XANTHAN GUM, ROSEMARY, PEPPER, THYME), EGGWASH (EGG, PEPPER). CONTAINS MILK, EGG, WHEAT.
Allergens
Additives
Related Products in Meats And Their Products
Pilon de poulet
La Nouvelle Agriculture
Saucisse de Toulouse grillée & purée au beurre
Marie
Poulet à la crème et aux champignons, farfalles
Marie
Poitrine tranches fines Fumée
Casino
Saucisson aux noisettes
Biocoop, Ensemble, Rocheblin
Rosette bio
Haut Pays
Escalope Milanaise, Dinde 100% filet
Marie
Poulet Sauce Moutarde, Riz Cuisiné
Marie
Tagliatelles à la Carbonara lardons fumés et crème fraîche
Marie
Le Supérieur
Madrange
Paupiette de veau jardinière de légumes
Marie
Lasagnes à la bolognaise
Marie