Barcode: 3175681262287
Steak végétal
by Céréal Bio
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
eu agriculture
fr bio 01
made in france
no colorings
nutriscore
nutriscore grade a
ab agriculture biologique
triman
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 221.0 kcal |
| Fat | 10.0 g |
| of which saturated | 1.1 g |
| Carbohydrates | 13.0 g |
| of which sugars | 3.1 g |
| Fiber | 5.4 g |
| Proteins | 17.0 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Protéines de soja texturées réhydratées 53,3%, oignons 29,8%, chapelure 11,9% (farine de _blé_, levure, sel), gluten de _blé_ 7%, huile de tournesol oléique, persil, huile de tournesol, vinaigre de cidre, ail, sel de mer, extrait de levure, romarin, sucre de canne, poivre.
Allergens
gluten
soybeans
Related Products in Meat Alternatives
Vegane Filets
Green Legend
C NOVA 4
Weenies Vegan
Wheaty
A NOVA 3
Vegane Falafel
GB Fine-Food,My Vay
B NOVA 3
Veganes Steak Typ "Rindersteak"
Aldi, Mein Veggie Tag
C NOVA 4
Vegane Steaks, nach Art Hänchen
Take It Veggie
C NOVA 4
Vegane Steaks nach Art Hähnchen
K take it veggie
D NOVA 4
Wie Chicken streifen
Gutfried
E NOVA 4
Wie Chicken-Filets vegan
Gutfried
C NOVA 4
Vegane Salami, klassisch geräuchert
My Vay, ALDI, Westfälische Fleischwarenfabrik Stockmeyer
D NOVA 4
Vegane Gemüsebällchen
My Vay, GB Fine-Food
B NOVA 4
Protein Chunks Hack
govinda
A NOVA 3
Vegane Salami mit buntem Pfeffer, geräuchert
Aldi,My Vay
D NOVA 4