Barcode: 3564706787193
Steaks végetal
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
nutriscore
nutriscore grade a
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 216.0 kcal |
| Fat | 15.0 g |
| of which saturated | 1.7 g |
| Carbohydrates | 3.3 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 3.7 g |
| Proteins | 15.0 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Eau ; huile de tournesol ; protéines de blé 13,4 %; fibres végétales (dont blé); protéines de pois 3,3 %; arôme naturel; stabilisant: E461; conservateur: vinaigre tamponné; jus concentré de betterave; sirop de sucre caramélisé; extrait de malt d'orge; jus concentré d'acérola; vitamine B12. Traces de: moutarde et soja.
Additives
e267
e461
Related Products in Meat Alternatives
Korean beefless bulgogi
Trader Joe's
C NOVA 4
Soy Chorizo
Cacique Inc.
C NOVA 4
Battered Plant-Based Fish Fillets
Trader Joe's
C NOVA 4
Dr.Praeger’s tasty meets veggie Crunchy Southwestern Sweet Potato Veggie Burgers
Dr. Praeger's, Dr. Praeger's Sensible Foods
C NOVA 4
Meatless Ground
Trader Joe's
NOVA 4
Falafel
Good & Gather
D NOVA 3
Perfect Burger
dr. Praeger's
NOVA 4
BBQ Black Bean & Sweet Potato Slider Patties
Dr. Praeger's
C NOVA 4
Tofu burger teriyaki
Soyarie
A NOVA 3
All-Purpose Plant Crumbles
Plant Boss
C NOVA 3
Enchilada
Trader's Joe,Trader Joe's
C NOVA 3
Cauliflower Crunch Burger
Dr. Praeger’s, Dr. Praeger's Sensible Foods
NOVA 4