Barcode: 4013300031380
Steaksauce
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
no preservatives
vegan
european vegetarian union
european vegetarian union vegan
no flavour enhancer
nutriscore
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 101.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 23.0 g |
| of which sugars | 19.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 1.2 g |
| Salt | 2.0 g |
Ingredients
68 % Tomatenmark, Zucker, 6 % Zwiebeln, Branntweinessig, modifizierte Stärke, Speisesalz, schwarzer Pfeffer, Gewürze, Aroma.
Additives
e14xx
Related Products in Condiments
Pesto alla Genovese
Primo Gusto
E NOVA 4
Ktipiti
Ifantis
D NOVA 4
Βαλσαμικό ξύδι
Kalamata Papadimitriou
NOVA 4
KETCHUP
BRAVA
E NOVA 4
ΣΥΜΠΥΚΝΩΜΕΝΟΣ ΧΥΜΟΣ ΝΤΟΜΑΤΑΣ
ΜΠΑΡΜΠΑ ΣΤΑΘΗΣ
B
Tzatziki
Ifantis
C NOVA 4
Ketchup with stevia
Kyknos
B NOVA 4
Κρέμα βαλσάμικο
ΠΑΝ Ζαφειρόπουλος
D NOVA 3
Ketchup
Kyknos
E
KYKNOS MAYONNAISE
E
Mustard Mild
HELLMANS,Unilever
E NOVA 4
Mustard Mild Απαλή
BRAVA
E NOVA 4