Barcode: 0077890467541
Steamables Red Quinoa
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 1
Labels
organic
vegetarian
usda organic
vegan
no lactose
manufactured in a facility that contains wheat
whole grain
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 121.0 kcal |
| Fat | 1.8 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 21.4 g |
| of which sugars | 0.7 g |
| Fiber | 2.9 g |
| Proteins | 4.3 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Cooked Organic Red Quinoa.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Broccoli Florets
A NOVA 1
Dulce de plátano
Bodegas Platé
C NOVA 4
Extra Virgin Olive Oil
B NOVA 2
Green Tea With Ginseng & Honey
Marketside
D NOVA 4
Pirovo brašno integralno
Nutrigold
A
coquillettes bio semi-complètes
elibio
A NOVA 1
Blauwe bessen
Albert Heijn
A NOVA 1
Thai Hom Mali Rice Milagrosa Jasmine Rice
B NOVA 1
Sprouted Sourdough English Muffins
Organic Bread of Heaven
A NOVA 3
Coffee Mix
Bonjorno
NOVA 4
Rotini Sorghum
A NOVA 1
Pousse de habricots mungo au citron
C NOVA 3