Barcode: 9310081459798
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 99.2 kcal |
| Fat | 6.5 g |
| of which saturated | 4.2 g |
| Carbohydrates | 5.6 g |
| of which sugars | 2.7 g |
| Fiber | 1.6 g |
| Proteins | 3.9 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Broccoli (20%), cauliflower (20%), carrots (15%), cream (14%), water, Emmental cheese (8%) (milk, salt, starter culture, rennet), fresh cheese (4%), skim milk powder (2%), seasoning (contains egg, tumeric, starch, garlic Contains milk and egg. May be present: tree nuts, crustacea, fish, soy, sesame, wheat, barley, oats and spelt.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Studentenfutter - Classic
Aldi, Farmer naturals, Märsch
D NOVA 3 Eco-Score D
Amandes
Seeberger
B NOVA 1 Eco-Score E
White bread
no name
C
Nut & fruit mix classic
Alesto, Lidl
D NOVA 1 Eco-Score D
Huile d'Olive Vierge Extra
Baghlia
Eco-Score D
Honey Gold Bite-Size Potatoes
Tasteful Selections
NOVA 1
Pinienkerne
ja!
A NOVA 1 Eco-Score E
Penne Rigate
Panzani
A NOVA 1
Bio-Streichcreme Tomate, Paprika, Beluga-Linse
Rewe, Rewe Bio+vegan
C NOVA 4
Walnüsse
Rewe
A NOVA 1 Eco-Score D
Cup Noodles Chicken Flavor
Nissin
NOVA 4 Eco-Score B
Pinienkerne
rewe beste wahl
A NOVA 1 Eco-Score E