Barcode: 9180007870088
Steiner's Protein Bread
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
no gmos
nutriscore
nutriscore grade a
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 227.0 kcal |
| Fat | 7.5 g |
| of which saturated | 2.8 g |
| Carbohydrates | 5.5 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 14.0 g |
| Proteins | 28.0 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
Water, 23% protein mix (_wheat_ protein, whey protein,dried chicken _egg_ white), _soy_ flour, _oat_ fiber, partially de-oiled golden _linseed_ flour, _butter_, bulking agent: polydextrose, sweetener: xylitol, yeast, table salt, emulsifier: rapeseed lecithin, thickener: hydroxypropyl methylcellulose, stabiliser: guar gum.
Additives
e1200
e322
e322i
e412
e464
e967
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Honey Gold Bite-Size Potatoes
Tasteful Selections
NOVA 1
Pinienkerne
ja!
A NOVA 1 Eco-Score E
Penne Rigate
Panzani
A NOVA 1
Studentenfutter - Classic
Aldi, Farmer naturals, Märsch
D NOVA 3 Eco-Score D
Pinienkerne
rewe beste wahl
A NOVA 1 Eco-Score E
White bread
no name
C
Huile d'Olive Vierge Extra
Baghlia
Eco-Score D
Nut & fruit mix classic
Alesto, Lidl
D NOVA 1 Eco-Score D
Walnüsse
Rewe
A NOVA 1 Eco-Score D
Cup Noodles Chicken Flavor
Nissin
NOVA 4 Eco-Score B
Amandes
Seeberger
B NOVA 1 Eco-Score E
Bio-Streichcreme Tomate, Paprika, Beluga-Linse
Rewe, Rewe Bio+vegan
C NOVA 4