Barcode: 0041268115044
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 385.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 92.3 g |
| of which sugars | 23.1 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 7.7 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Enriched wheat flour (contains wheat flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), tapioca flour, sugar, vegetable oil shortening (soybean oil or canola oil, modified palm oil, soy lecithin), leavening (sodium bicarbonate, ammonium bicarbonate), salt, natural flavor, annatto (vegetable color).
Allergens
gluten
Additives
e160b
e322
e322i
e500
e500ii
e503
e503ii
Related Products in Snacks
Kirschstrudel
Aldi, Meine Kuchenwelt, Pan Tiefkühlprodukte
D NOVA 4
Schokoroulade
Bäcker Bachmeier
D NOVA 4
Glutenfreie Haferriegel Peanut Coconut Cocoa
enjoy free!
D NOVA 3
Grissotti Olivenöl-Meersalz
Cucina
D NOVA 3
Bio-Hafercookies mit Vollmilchschokolade
Aldi, F.A. Crux, Gut Bio
E NOVA 4
Quarktaschen
Aldi, Bäcker Bachmeier, Meine Kuchenwelt
D NOVA 4
Bio-Hafercookies mit Zartbitterschokolade
Aldi, F.A. Crux, Gut Bio
E NOVA 4
Osterbaumstamm
Aldi, Osterphantasie, Schluckwerder
E NOVA 4
Marzipan-Eier
Aldi,Osterphantasie
E NOVA 4
Kirschstrudel
Aldi, Meine Kuchenwelt, Pan Tiefkühlprodukte, TK
D NOVA 4
Macarons
Gourmet (Aldi)
E NOVA 4
Black mini Cookies
American, Back und Dekor
E NOVA 4