Barcode: 0050000504985
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 440.0 kcal |
| Fat | 24.0 g |
| of which saturated | 10.0 g |
| Carbohydrates | 56.0 g |
| of which sugars | 28.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 4.0 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Enriched wheat flour (flour, niacin, reduced iron, thiamin mononitrate, riboflavin, folic acid), sugar, shortening (palm oil, high oleic canola oil, beta carotene [color]), water, eggs, 2% or less of salt, baking soda (contains soy lecithin), natural flavors, sodium aluminum phosphate, vanilla extract.
Allergens
eggs
Additives
e322
e322i
e500
e500ii
e541
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Compota de manzana bio
Machandel
C
Chucrut
Machandel
C
La Grande Baguette Classique
Delifrance
C NOVA 4
4 Baguettes
Délifrance
C NOVA 4
2 baguettes Méditerranée
Délifrance
C NOVA 4
Machandel bio mais
Machandel
B NOVA 3
Zilveruitjes
Machandel
A NOVA 3
4 petits pains classiques
Délifrance
C NOVA 4
bio Augurken zoetzuur
Machandel
E
Pois chiches à la tomate
Machandel
B NOVA 3
Délifrance 6 petits pains
Délifrance
C NOVA 4
Pepinillos agridulces
Machandel
C NOVA 3