Barcode: 0036800069619
Sugar cookie mix, sugar
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 400.0 kcal |
| Fat | 10.0 g |
| of which saturated | 4.0 g |
| Carbohydrates | 76.0 g |
| of which sugars | 36.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 4.0 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Enriched bleached flour (bleached wheat flour, malted barley flour, niacin, iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), sugar, vegetable shortening (contains one or more of the following: canola and/or palm oil) with preservative (tbhq), contains 2% or less of each of the following: leavening (baking soda, sodium aluminum phosphate), natural and artificial flavor, corn starch, salt
Additives
e319
e500
e500ii
e541
Related Products in Snacks
tostadas casera
La Banderita
C NOVA 3
Luxury Coleslaw
Sainsbury’s
A NOVA 4
Totopos
La Banderita Clasica
C
Cinnamon crisps
E NOVA 4
Butter microwave premium popcorn, butter
Primetime
NOVA 4
Lemon ginger cuts
E NOVA 4
Butter light microwave premium popcorn, butter light
NOVA 4
Extra butter microwave premium popcorn, extra butter
Prime Time Popcorn
NOVA 4
Ginger Cuts
Jamaican Choice
B NOVA 4
Fruit Flavored Slices
Savion
D NOVA 4
Kettle corn microwave premium popcorn, kettle corn
Primetime
NOVA 4
Fresh Cantina Style Thin Tortilla Chips
La Banderita
B NOVA 3