Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 447.0 kcal |
| Fat | 13.2 g |
| of which saturated | 4.0 g |
| Carbohydrates | 76.3 g |
| of which sugars | 42.1 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 5.3 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Cookie (bleached enriched wheat flour [wheat flour, niacin, iron, ascorbic acid, thiamin mononitrate, riboflavin, enzyme, folic acid], sugar, vegetable oil shortening [canola oil, fractionated palm oil, fractionated palm kernel oil], water, invert sugar, egg, nonfat dry milk, leavening (sodium bicarbonate), natural and artificial flavor, salt), icings (sugar, water, palm oil, high fructose corn syrup, corn starch, modified corn starch, salt, emulsifier (acetylated monoglycerides), artificial flavor, polysorbate 60, potassium sorbate [preservative], citric acid, titanium dioxide [color], red 40, yellow 5, yellow 6, blue 1), lemon drops (sugar, corn syrup, citric acid, lemon oil, yellow 5), candy sequins (icing sugar [sugar, corn starch], palm kernel oil, modified corn starch, corn starch, sunflower lecithin, confectioner's glaze, polysorbate 60, yellow 5, yellow 6, red 3, red 40, blue 1).
Allergens
Additives
Related Products in Snacks
7610700023402
Thé - Biscuits
Lu
Bonbons suisses aux plantes sans sucre citron melisse
Ricola
Sour Cola dummies
Pandy
Croissant Sausage, Egg & Cheese Sandwiches
Jimmy Dean
Dried Wild Blueberries
Trader Joe's
230G VICHY MENTHE
Vichy
Jaffa cakes
M&S
175G CARAMELS WERTHER'S
Storck, Werther's Original
Mini Stroopwafels
AH
Cashew & cranberry
Zonnatura
SALTO'S PAPRIKA
JUMBO