Barcode: 0810893021958
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 400.0 kcal |
| Fat | 16.0 g |
| of which saturated | 10.0 g |
| Carbohydrates | 64.0 g |
| of which sugars | 28.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 4.0 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Enriched wheat flour (flour niacin, reduced iron, thiamin mononitrate [vitamin b1], riboflavin [vitamin b2], folic acid), sugar shortening (palm oil, citric acid), sanding sugar (confectioners glaze, fd&c red #40 lake, carnauba wax fd&c red #40, fd&c blue #1 lake, fd&c yellow #5 lake, natural and artificial flavoring, salt, egg powder (whole egg, corn syrup, salt), whole dry milk, baking powder, baking soda
Additives
e102
e129
e133
e330
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Fruit & vegetable puree
A NOVA 1
Roberts Ferry Nut Co, Angelic Blend Almonds & Pecans
Roberts Ferry Nut Company Inc.
E NOVA 3
Lammes Candies, Dark Chocolate Longhorns, Pecans & Caramel
Lammes Candies Since 1885 Inc
E NOVA 4
Stonyfield Organic Strawberry Lowfat Yogurt & Chocolate Chip Cookies Snack Pack, 2.4 Oz, Yogurt: Strawberry; Cookies: Chocolate Chip
Stonyfield organic
C NOVA 4
Lammes Candies, Longhorn
Lammes Candies Since 1885 Inc
E NOVA 4
Habanero Pecan Pralines
Lammes Candies Since 1885 Inc
E NOVA 4
Sherbet Mints
Lammes Candies
E NOVA 4
Assorted Fruit Sliced
Boston Fruit Slice & Confectionery Corp.
E NOVA 4
Organic snack pack yogurt & graham crackers
C NOVA 4
Beech nut veggies blend
Beech-Nut
A NOVA 1
Organic strawberry yogurt & graham crackers snack pack
C NOVA 4
Scone Mix
Trader Joe's
NOVA 4