Barcode: 0731427664208
Sugar Cookie With Icing
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 500.0 kcal |
| Fat | 17.9 g |
| of which saturated | 10.7 g |
| Carbohydrates | 71.4 g |
| of which sugars | 35.7 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Flour (Wheat Flour, Malted Barley Flour, Niacin, Reduced Iron, Thiamine Mononitrate, Riboflavin, Folic Acid), Sugar, Palm Oil, Butter (Cream), Eggs, Cane Molasses, Salt, Natural Flavor, Nisin, Titanium Dioxide (Color), Glycerin, Cellulose Gum, Ammonium Aluminum Sulfate, Corn Starch, Propylene Glycol, Artificial Colors (Blue 1, Yellow 6, Yellow 5, Red 3, Red 40, Blue 2), Sodium Benzoate (Preservative).
Allergens
eggs
gluten
milk
Additives
e102
e110
e127
e129
e132
e133
e1520
e171
e211
e234
e422
e466
e523
Related Products in Snacks
veloforte mocha hazelnut, coffee & cocoa energy bar
veloforte
D NOVA 3
Proper Chips Sea Salt Lentil Chips
Proper
D NOVA 3
Extra Virgin Olive Oil and Sea Salt Crackers
The Fine Cheese Co
E NOVA 3
Chocolate celebration cake
Sainsbury's
D NOVA 4
Pop Corn Shed salted caramel
E
Simply Nutty Bars
Trader Joe's
D NOVA 4
Cranberry & Sage Twists
Primado
D NOVA 3
Hipp baby biscuit
HiPP
NOVA 4
Teriyaki tasty snack stick
E NOVA 4
Simply Nutty Bars, Dark Chocolate, Nuts and Sea Salt Bars
Trader Joe's
D NOVA 4
extra dark chocolate 85%
Fin Carré
E NOVA 4
Chamallows
Haribo
E NOVA 4