Sugar Cookies Spring
by Two-Bite
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 455.0 kcal |
| Fat | 24.2 g |
| of which saturated | 12.1 g |
| Carbohydrates | 57.6 g |
| of which sugars | 30.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 3.0 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Enriched wheat flour (wheat flour, niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), sugar, margarine (palm, canola and modified palm oil, water, salt, whey powder, soybean lecithin, monoglycerides, natural flavor, vitamin a palmitate, vitamin d3), icing sugar, shortening (palm, soybean and modified palm oil), corn starch, egg, water, partially hydrogenated palm kernel, coconut and palm oil, reduced mineral whey powder, sprinkles [sugar, modified corn starch, corn starch, hydrogenated palm kernel oil, artificial flavor, soybean lecithin, color (fd&c yellow #6, fd&c yellow #5, fd&c blue #1, fd&c red #3, fd&c red #40), gum arabic, polysorbate 60], natural and artificial flavor, soybean lecithin, partly skimmed milk, salt, glucose, color (fd&c red #3, fd&c blue #1, fd&c yellow #5 lake), guar gum, modified potato starch, sodium bicarbonate, leavening (sodium acid pyrophosphate, sodium bicarbonate, corn starch, monocalcium phosphate, calcium sulfate), lemon juice concentrate, xanthan gum.
Allergens
Additives
Related Products in Snacks
crunch coleslaw kit
morrisons
Popias Capela
Pedro Capela
Beango
Goldfish Baked Snack Crackers, Colors Cheddar
Pepperidge Farm
snack grão de bico crocante
Bean'Go
Brioche Croissants
Valle Doce
Rebuçados de Mango
Rebuçados de Castanha
Galleta Gansito
Marinela
Chocolat cru Fraise & Cardamome 80% cacao
ISWARI
Crackers Ondina Alho e Orégão
pastilhas de chocolate de leite
Pintarolas,Imperial