Barcode: 7610845113006
Sugar cornflakes
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
made in swiss
Categories
Available in
france, switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 364.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 83.0 g |
| of which sugars | 21.0 g |
| Fiber | 4.5 g |
| Proteins | 5.8 g |
| Salt | 1.5 g |
Ingredients
Maïs (79 g), sucre (25 g), sel de cuisine, malt d'_orge_, stabilisant (E414), amidon de _froment_, émulsifiant (E322), arôme.
Allergens
gluten
Additives
e322
e414
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Mixed vegetables family size
A NOVA 4
Whole white potatoes
B NOVA 4
Yellow cling sliced peaches packed in water
A NOVA 4
Sweet peas
A NOVA 3
Cut green beans
A NOVA 3
Diced tomatoes
A NOVA 3
Fruit medley
A NOVA 4
French style green beans
A NOVA 3
Food club, unpeeled apricot halves
A NOVA 4
Super sweet whole kernel corn
C NOVA 3
Arugula
A NOVA 1
Baby romaine
A NOVA 1