Barcode: 3254560017559
Sugar Flakes
by Auchan
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
green dot
nutriscore
nutriscore grade c
enriched wih vitamins
Categories
Available in
france, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 382.0 kcal |
| Fat | 0.7 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 87.0 g |
| of which sugars | 25.0 g |
| Fiber | 2.6 g |
| Proteins | 5.5 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Maïs 82g, sucre 24g, extrait de malt d'ORGE, sel, émulsifiant : mono - et diglycérides d'acides gras. Traces éventuelles de soja, de lait, de fruits à coque et d'autres céréales contenant du gluten. Fabriqué à partir de 82g de maïs et 24g de sucre pour obtenir 100g de produit fini
Allergens
gluten
Additives
e471
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Maple Nut Instant Oatmeal
Nature's Path
C NOVA 4
Original Regenerative Instant Hot Oatmeal imp
Nature's Path
NOVA 1
Qi'a Superfood Chia, Buckwheat & Hemp Topper - Original
Nature's Path
A NOVA 1
Nature's path, hemp plus, hot oatmeal
Nature's Path
C NOVA 3
Blueberry Cinnamon Flax Instant Oatmeal imp
Nature's Path
C NOVA 3
Gluten Free Homestyle Instant Oatmeal imp
Nature's Path
A NOVA 1
Qi'a Superfood Chia, Buckwheat & Hemp Topper - Cranberry Vanilla
Nature's Path
A NOVA 4
Flax Plus Instant Oatmeal imp
Nature's Path
C NOVA 3
Qi'a Superfood Chia, Buckwheat & Hemp Topper - Cranberry Vanilla
Nature's Path
A NOVA 4
Chia, buckwheat & hemp cereal
Nature's Path
A NOVA 1
Apple Cinnamon Instant Oatmeal
Nature's Path
C NOVA 4
Nature's path organic, hot oatmeal, multigrain raisin, multigrain raisin
Nature's Path
D NOVA 3