Barcode: 00539494
Sugar free clear mint drops
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
low or no sugar
vegetarian
green dot
made in germany
no sugar
with sweeteners
Categories
Available in
france, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 228.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 95.1 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Sweetener: Isomalt, Sucralose Peppermint Oil Flavourings. (Peppermint, Eucalyptus) Acid: Lactic Acid Menthol Acidity Regulator: E325. . . .
Additives
e325
e953
Related Products in Snacks
Biscuits salés - fromage de brebis et piment d'espelette
Ederki
E NOVA 3
biscuit du pays le petit montagnard
Brau, J. Brau, Védère et Brau
D NOVA 4
Tourte des Pyrenees Vedere Pur beurre
Védère
E NOVA 4
Super Pop PICO
super Pop
E NOVA 3
Boudoirs Des Pyrénées
Vedere
E NOVA 4
Palmiers Védère, Pur Beurre x13
Biscuiterie Védère, Védère
E NOVA 4
Biscuits des Pyrénées aux Œufs Frais
Védère
D NOVA 4
Tourte des Pyrénées pur beurre
Biscuiterie Védère, Védère
E NOVA 4
Madeleines Pur Beurre
Védère
E NOVA 4
Tourte des Pyrénées myrtilles
Védère
E NOVA 4
Gâteau basque
Ederki
E NOVA 4
Tourte des Pyrénées pour beurre
Védère
E NOVA 4