Barcode: 9324956000657
Sugar free fruit drops
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
australian made
Categories
Available in
australia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 9.9 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 0.1 g |
| of which sugars | 0.1 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
isomalt, maltitol,, citric acid, malic acid, lactic acid, natural flavours, natural sweetener stevia, natural colours (141, 160a, 162), carbohydrate modified confectionery, this product is gmo free excessive consumption may have a laxative effect and / or cause stomalh discomfort, double 'd' products australia ptt d 17/197 power street glendenning, nsw 2761, australia info@doubledproducts,com,au www,doubledproducts,com,au www,facebook,com/doubledproducts madc in adot australian made, owned pun
Additives
e141
e160a
e162
e270
e296
e330
e953
e965
Related Products in Snacks
Roasted sunflower kernels, salted
D NOVA 3
Roasted mixed nuts, salted
D NOVA 3
Spanish peanuts, salted
D NOVA 3
Honey roasted peanuts
E NOVA 4
Roasted cashews halves & pieces, salted
E NOVA 3
Roasted mixed nuts
D NOVA 3
Party peanuts, salted
D NOVA 3
Whole roasted cashews, salted
E NOVA 3
Dry roasted peanuts, salted
D NOVA 3
Peanuts, butter toffee
E NOVA 4
Halves & pieces cashews
D NOVA 3
Dry roasted peanuts
D NOVA 3