Barcode: 0009800300037
Sugar free gum
by Tic tac
Processing
NOVA 4
Labels
made in italy
Categories
Available in
france, spain, united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 333.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 66.7 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Xylitol, gum base, isomalt, sorbitol, less than 2% of: natural and artificial flavors, talc, citric acid, magnesium stearate, acesulfame potassium, gum arabic, tartaric acid, sucralose, carnauba wax, red 40, bht (to maintain freshness).
Additives
e129
e321
e330
e334
e414
e420
e553
e553b
e572
e903
e950
e953
e955
e967
Related Products in Snacks
Beer Brittle
Old Dominion Peanut Company, Designpac Gifts Llc
E NOVA 4
Artisan caramels
E NOVA 4
Fudge mint cookies
E NOVA 4
Milk chocolate
Hammond's Candies, Designpac Gifts Llc
E NOVA 4
Beer brittle
E NOVA 4
Premium select, fudge mint cookies
E NOVA 4
Artisan caramels
E NOVA 4
Decadent fudge mint cookies
E NOVA 4
Covington Manor, Mint Cookies, Decadent Fudge
Designpac Gifts Llc
E NOVA 4
Decadent fudge mint cookies
E NOVA 4
Decadent fudge mint cookies
E NOVA 4
Original beef jerky
E NOVA 4