Barcode: 0051933023208
Sugar free instant pudding
by Ginger Evans
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 300.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 80.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 11.0 g |
Ingredients
Modified tapioca starch, maltodextrin, tetrasodium pyrophosphate, disodium phosphate, contains 2% or less of salt, microcrystalline cellulose, titanium dioxide (for color), xanthan gum, mono - and diglycerides, aspartame* (sweetener), acesulfame potassium (sweetener), artificial flavoring, nonfat milk, yellow 5, yellow 6.
Additives
e102
e110
e171
e339ii
e415
e450
e450iii
e460
e460i
e471
e950
e951
Related Products in Desserts
Premium italian lemon sorbetto
C NOVA 4
Caramel Cookie Crunch Gelato
Kings Super Markets Inc
D NOVA 4
Kings, gelato ice cream, sea salt caramel
Kings, Kings Super Markets Inc
D NOVA 4
Premium Italian Amaretto Gelato
Kings
C NOVA 4
Sea salt caramel gelato
D NOVA 4
Premium italian dark chocolate gelato
D NOVA 4
Premium Italian Pistachio Gelato
Kings Super Markets Inc
C NOVA 3
Pistachio gelato
D NOVA 4
Italian Ices, Cherry
Olympic Ice Cream Co.
C NOVA 4
Marinos, Rainbow Italian Ices
Olympic Ice Cream Co.
C NOVA 4
Premium Italian Strawberry Sorbetto
Kings Super Markets Inc
D NOVA 4
Italian ices chocolate with real dutch cocoa, dutch cocoa
Olympic Ice Cream Co.
C NOVA 4