Barcode: 0043455001857
sugar free mint flavoured sweets
by Sula
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
no artificial flavors
no preservatives
made in germany
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 285.0 kcal |
| Fat | 7.8 g |
| of which saturated | 5.0 g |
| Carbohydrates | 88.0 g |
| of which sugars | 0.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Sweetener (isomalt), cream, butter, salt, emulsifier (soy lecithin), natural peppermint flavouring, natural flavouring, colour (plain caramel), caramel, sweetener (sucralose).
Allergens
milk
soybeans
Additives
e150
e150a
e322
e322i
e953
e955
Related Products in Snacks
Lightly salted roasted cashews
D NOVA 3
Cotton candy sugar cookies
Market Pantry, Target Stores
E NOVA 4
Omega-3 trail mix with sweetened cranberries, unsalted roasted almonds, raw walnuts, roasted pepitas & raw pecans, omega-3
D NOVA 3
Dried candied ginger
E NOVA 3
Crispy Bars
Target Stores
D NOVA 4
S'Mores Mini Brownies
Target Stores
E NOVA 4
Potato chips
D NOVA 4
Sugar Cookies
Market Pantry, Target Stores
E NOVA 4
Cookies & Creme Mini Brownies
Market Pantry, Target Stores
E NOVA 4
Cake Bites
Target Stores
E NOVA 4
Nacho flavored corn tortilla chips, nacho
D NOVA 4
White mini cupcakes
Target Stores
E NOVA 4