Barcode: 5036589201946
Summer Fruit Compote
by Yeo Valley
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 3
Labels
vegetarian
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 75.0 kcal |
| Fat | 0.1 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 16.9 g |
| of which sugars | 14.8 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.7 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Organic strawberries (32%), water, organic raspberries (15%), organic redcurrants (10%), organic sugar, organic cherry purée (8%), organic tapioca starch, organic concentrated lemon juice. May contain nuts, milk, egg & soya.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Rösti
McCain
C NOVA 3
Farina di mais
A
Sorgo bianco
A NOVA 1
Mix di farine per pane non lievitato
Mulino Marello
A NOVA 1
Miscela di farine naturali pasta
A NOVA 1
Il sorgotto
B
Semola rimacinata
Don Calo
A
Pain de mie 11 céréales & graines sans sucres ajoutés
Jacquet
C NOVA 4
Farina di riso integrale
B NOVA 1
Pomme Nature
Pom'potes
A NOVA 1
Riso caranroli classico integrale
B NOVA 1
Pain de mie Bio
Maître Jean Pierre
D NOVA 4